Our Inductees (53)

 

 

 

Name

Category

Graduation

Class

Year

Inducted

 Doug Abrahams

Arts, Heritage & Entertainment

1969

2003

 Drew Airlie

Arts, Heritage & Entertainment

1980

2003

Michael Ballard

Medicine

1973

2011

 Oliver Baus

Civil Service – The Military

1983

2004

 Greg Betty

Business

1883

2006

 Arthur Black

Arts, Heritage & Entertainment

1962

2003

Odilia Bonebakker

 Academia

1992

2016

 Nick Boynton

Athletics

1998

2012

 Jon Brooks

Arts, Heritage & Entertainment

1987

2009

 Chris Castel

Science & Technology

1972

2009

 Cindy Cook

Arts, Heritage & Entertainment

1974

2003

Ben Diplock

Medicine

2008

2015

 Mike Douglas

Athletics

1990

2012

 Tom Duck

Academia

1990

2008

 Dr. David Edwards

Academia

1974

2004

Dorothy Engelman

Journalism & Communications Media

1978

2013

Grant Ferris

Academia

1976

2013

Louise Gilchrist

Medicine

1974

2006

Keith Glass

Arts, Heritage & Entertainment

1972

2004

Rick Hampton

Athletics

1975

2003

Andrew Heffron

Arts, Heritage & Entertainment

1987

2012

Andria Hill

Arts, Heritage & Entertainment

1976

2005

Ray Honey

Athletics

1973

2003

Jill Hyland

Civil Service

1986

2016

Joe Jackman

Business

1978

2015

Christine Jenns

Trailblazer

1976

2008

Ivan Joseph

Athletics

1989

2013

Deirdre Kent

Civil Service

1982

2003

 Mike Kitchen

Athletics

1975

2004

Rasmus Lerdorf

Science & Technology

1988

2008

Krista Looks

Journalism & Communications media

1990

2011

Wolfram Lunscher

Science & Technology

1970

2008

Rosie MacLennan

Athletics

2006

2014

 Ed Millard

Athletics

1966

2006

 Nolan Natale

Architecture

1971

2005

 Jeff O'Neill

Athletics

1992

2007

 George Papandreou

Civil Service

1970

2005

Carson Payne

Science & Technology

1971

2001

 Cindy Payne

Trailblazer

1974

2005

Kyle Quincey

Athletics 

2002

2016

 Harold Robertson

Medicine

1963

2007

 Kerri Rumble

Athletics

2000

2012

Dr. Rob Sargeant

Medicine

1986

2015

 L. Douglas Smith

Academia

1963

2009

 Wendylee Stott

Academia

1985

2006

 Al Sutherland

Civil Service

1983

2004

 Peter Tetley

Civil Service

1973

2003

 Kelly Underhill

Medicine

1977

2009

 Don Washburn

Journalism & Communications Media

1983

2003

Hap Wilson

Environmentalism & Adventuring

1970

2007

Dr. James Winter

Academia

1971

2003

 Rick Zabrodski

Medicine

1974

2005

 Ulrike Zugelder

Environmentalism & Adventuring

1981

2007