The Student Parliament Proficiency Prize

Awarded, In the Early Years, To the Top Two
Academic Students In Each Grade at Each Level

1962

Beth Cairns & Mary Dennett [Gr. 9]

Frances Osborne & Henia Blasinski [Gr. 10]

Doug Parsons & Nettie Nieuwland [Gr. 11]

Doug Smith & Ian Dennett [Gr. 12]

Peter Macnaughton & Allan Reynolds [Gr. 13]

1963

Sheila Dennett & Ronald Macnaughton
[Gr. 9, 5 Year]
Robert Brazier [4 Year]

Beth Cairns & Mary Dennett
[Gr. 10, 5 Year]

Frances Osborne & Paul Rollinson [Gr. 11]

Doug Parsons & Paul Rumble [Gr. 12]

Ian Dennett & Douglas Smith [Gr. 13]

1964

Susan McLaughlin & Bev McDougall
[Gr. 9, 5 Year]
Raymond Johnson & Edward Catania [4 Year]

Sheila Dennett & Ronald Macnaughton
[Gr. 10, 5 Year]
Robert Brazier & Sheila Heintzman [4 Year]

Janet Stubbs 7 Mary Dennett [Gr. 11]

Frances Osborne & Wayne Hill [Gr.12]

Doug Parsons & Paul Rumble [Gr. 13]

1965

Patricia Heenan & Susan Scott
[Gr. 9, 5 Year]
Larry Heacock & Don Scott [ 4 Year]

Susan McLaughlin & Kathryn Curran
[Gr. 10, 5 year]
Edward Catania & Linda MacDonald [4 Year]

Sheila Dennett & Ron Macnaughton
[Gr. 11, 5 Year]
Bob Brazier & Sheila Heintzman

[4 Year]

Mary Dennett & Janet Stubbs
[Gr. 12, 5 Year]

Susan Fike [4 Year]

Frances Osborne [Gr. 13]

1966

John Peddle & Elizabeth Eif
[Gr. 9, 5 Year]
Adam Szeler & Lorne Somerville [4 Year]

Karen Mitchell & Patrick Kordyback
[Gr. 10, 5 year]
Linda Armstrong & Larry Heacock [4 Year]

Susan MacLaughlin & Kathy Curran
[Gr. 11, 5 year]
Linda McDonald & Harold Rutledge [4 Year]

Sheila Dennett & Ron Macnaughton
[Gr. 12, 5 Year]
Bob Brazier & Vicki Casselman [4 Year]

Janet Stubbs & Edward Lee [Gr. 13]

1967

Paul Bolton & Helen Defago
[Gr. 9, 5 Year]
Marianne Machinek & Janice Sloan [4 Year]

John Peddle & Ed Pitkin
[Gr. 10, 5 Year]
Lois Murphy & Shirley Maynard [4 Year]

Karen Mitchell & Anne Seymour
[Gr. 11, 5 Year]
Linda Armstron & Larry Heacock [4 Year]

Susan Mclaughlin & Bev McDougall
[Gr.12, 5 Year]
Shirley Barrie & John Vander Kooij [4 Year]

Sheila Dennett & Joanne Lloyd [Gr. 13]

1968

Robert Hogan & Jill Fraser
[Gr. 9, 5 Year]
Gordon Fletcher & Jean Ferguson [4 Year]

Paul Bolton & Helen Defago
[Gr. 10, 5 Year]
Marianne Machinek & Deb McCartney [4 Year]

John Peddle & Ed Pitkin
[Gr. 11, 5 Year]
Gwen Jennings & Lois Murphy [4 Year]

Karen Mitchell & Lindsay Dennett
[Gr. 12, 5 Year]
Linda Armstrong & Carl Christensen [4 Year]

Kathy Curran & Bev McDougall [Gr. 13]

1969

Margaret Jones & Judy Lusk
[Gr. 9, 5 Year]
Elizabeth Fiander & Bob Dawson [4 Year]

Robin Wilson & Bob Hogan
[Gr. 10, 5 Year]
Cheryl MacLean & Jennie Witteman [4 Year]

Paul Bolton & Helen Defago
[Gr. 11, 5 Year]
Marianne Machinek & Deb McCartney [4 Year]

Ed Pitkin & Gail Lister
[Gr. 12, 5 Year]
Lois Murphy & Kathleen Flanagan [4 Year]

Karen Mitchell & Henry Verbruggen / Ursula Woerner [Gr.13]

1970

Terri Brown & Moira Loucks
[Gr. 9, 5 Year]
Colin Damen & Vera Katkauskas [4 Year]

Joyce Ten Hove & Tim Henshaw
[Gr.10, 5 Year]
Diane Funnell & Marilyn Funnell [4 Year]

Bob Hogan & Jill Fraser
[Gr. 11, 5 Year]
Jennie Witteman & Sheila Kiteley [4 Year]

Paul Bolton & Helen Defago
[Gr. 12, 5 Year]
Marianne Machinek & Jo-Ann Wood [4 Year]

Ed Pitkin & John Peddle [Gr.13]

Beginning in 1971 These Awards Were Called The Student Council Achievement Awards. The Terms 5 Year and 4 Year Were Changed to Advanced and General

1971

Magaly Bianchini & Nicki Schilder
[Gr. 9, Advanced]
Erich Ney & Cathy Hodgson [General]

Terri Brown & Moira Loucks
[Gr. 10, Advanced]
Marilyn Lane & Cathy Muscat [General]

Sue Diplock, Tim Henshaw & Joyce ten Hove
[Gr. 11, Advanced]
Lorene Washburn & Joan Folliott [General ]

Merle Allan & Bob Hogan
[Gr.12, Advanced]
Don Millard & Gary Whitworth [General]

Paul Bolton & Anders Nielsen [Gr. 13]

1972

Kathryn Ann Williamson & Susan Smith
[Gr. 9, Advanced]
Jim Self & Lillian Draper [General]

Magaly Bianchini & Karen Schad
[Gr. 10, Advanced]
Erich Ney & Allan Lusk [General]

Moira Loucks, Tino Zentil & Lorraine Beese
[Gr. 11, Advanced]
John Masters & Kathy McKee [General]

Tim Henshaw & Sue Diplock
[Gr. 12, Advanced]
Earl Lapelle, Wayne Couse,& John Deen [Gen]

Teresa Smollett & Bob Hogan
[Gr. 13]

1973

Mary Pynenburg & Carson Schernekau
[Gr. 9, Advanced]
Ildiko Harmos & Lorraine Moffat [4 Year]

Susan Smith & Chet Aitken, Wayne Kitchen & Kathryn Ann Williamson [Gr 10, Advanced]
Kent Malkin & Jim Self [4 Year]

Karen Schad & Barb Atkinson
[Gr. 11, Advanced]
Allan Lusk & Lucinda Oakley [General]

Peter Barabash & Tino Zentil
[Gr. 12, Advanced]
Kathy McKee & Jens Madsen [General

Bill Pitkin & Susan Diplock [Gr. 13]

1974

Dina Zentil & Elizabeth Ciemniewski
[Gr. 9, Advanced]
Patricia Lusk & Robyn Stephenson [General]

Mary Pynenburg & Kelly Underhill
[Gr. 10, Advanced]
Lorraine Moffat & Susan Henderson [General]

Susan Smith & Gord Cooke
[Gr. 11, Advanced
Kent Malkin & Jim Self [General]

Andrew Curran & Barb Atkinson, Rick Coburn
[Gr. 12, Advanced]
Lucinda Oakley & Allan Lusk [General]

Peter Barabash & Barry Lay [Gr. 13]

1975

Yvonne Schleehahn & Daphne Tacon
[Gr. 9, Advanced]
Anna-Liisa Aapro & Carl Warwick [General]

Dina Zentil & Genine Natale
[Gr. 10, Advanced]
Lenard Lind & Lisa Norrie [General]

Scott Peterson & Mary Pynenburg
[Gr. 11, Advanced]
James Wilson & Linda Rhode [General]

Susan Smith & Lou Ann Curtis
[Gr. 12, Advanced]
Kent Malkin & Christine Bynen [General]

Karen Schad & Hubert Burger [Gr. 13]

1976

Chrisa Psimoulis & Kathy Skippon, Jennifer Willson [Gr. 9, Advanced]
Mary Wall & Doug Adamson [General]

Yvonne Schleehahn & Steve Hollingshead
[Gr. 10, Advanced]
Brian Agnew & Mike Van Gerven [General

Dina Zentil & Genine Natale
[Gr. 11, Advanced]
Lenard Lind & Lisa Norrie [General]

Scott Peterson & Kelly Underhill
[Gr. 12, Advanced]
Linda Rohde & James Wilson [General]

Susan Smith & Richard Seymour [Gr. 13]

Beginning in 1977 Achievement Awards Were Presented For Grades 12 & 13 Only. The Junior Awards Ceremony was Being Held in the Afternoon of Commencement Evening and Grade 9, 10 and 11 Winners received Their Awards at That Time.

Records For the Younger Grades are Very Incomplete.

1977

1978

Dina Zentil & Genine Natale
[Gr.12, Advanced]
Leonard Lind & Cheryl Rhind [General]

Yvonne Schleehahn & Steve Hollingshead
[Gr. 12, Advanced]
John Bynen & Tracy Colwell [General]

Scott Peterson & Kelly Underhill [Gr. 13]

Robert Cummins & Mike Zajac [Gr. 13]

1979

1980

Tim Bernard & Chrisa Psimoulis
[Gr. 12, Advanced]
Shelley Anderson & Janet Adams [General]

Diane Kilcoyne & Ulricke Zugelder
[Gr. 12, Advanced]
Lorrie Richardson & Ivo Mussato [General]

Yvonne Schleehahn & Steve Hollngshead
[Gr. 13]

Tim Bernard & Kathy Skippon
[Gr. 13]

1981

1982

Patricia Glen & Helga Pape
[Gr. 12, Advanced]
Philip Lusk & John Mancini [General]

Jennifer Peterson
[Gr. 12, Advanced]
Cynthia Hollies [General]

Diane Kilcoyne & Ulrike Zugelder
[Gr. 13]

Patricia Glen
[Gr. 13]

In 1983 York County Became Known as York Region And, Starting With This Year, Only the Top Academic Student was Honoured.

1983

1984

Jennifer Meades
[Gr. 12, Advanced]
Antoinetta Cosentino [General]

Anne Walkington [Gr. 12, Advanced]
Gina Gray [General]

Jennifer Peterson [Gr. 13]

Glen Murray [Gr. 13]

Beginning in 1985 the Designations “Advanced” and
“General” Were Dropped and Grade 13 Became OAC.

1985

1986

Joanne Steel & Andrew McDougall [Gr. 12]

Glynis Evans & Ingrid Mag [Gr. 12]

Walter Kenedi [Gr. 13]

Janet Smylie [Gr. 13]

1987

1988

Cory Repta & Myka Campbell [Gr. 12]

Glynis Evans [Gr. 13]

Ann Ciniglio & Britta Beer [Gr. 12]

Cory Repta [Gr. 13]

1989

1990

Tom Duck & Cameron MacLeod [Gr. 12]

Greg Mitchell & Oriana Muzzin [Gr. 12]

Sherry Seethaler [OAC]

Cam MacLeod & Tom Duck [OAC]

1991

1992

Lars Ogilvie [Gr. 12]

Andrea Cameron [Gr. 12]

Karina McQueen [OAC]

John Hopkinson [OAC]

1993

1994

Kerri Peplinskie [Gr. 12]

Kirk Rauliuk [Gr. 12]

Andrea Cameron [OAC]

Kerri Peplinskie [OAC]

1995

1996

Tami Bratuhin [Gr. 12]

Kerry Millar [Gr. 12]

Peter Turner [OAC]

Catherine Mathewson [OAC]

1997

1998

Mark Faassen [Gr. 12]

Christopher Perry [Gr. 12]

 

Kerry Millar [OAC]

Rebecca Sajo [OAC]

In 1999 the Ontario Government Abolished the OAC Level. Hereafter, Either the Top or Top Two Graduating Grade 12 Student[s] Would Be Recognized.

1999

2000

Andrea Zuccaro

Crystal Anderson & Anne Swift

2001

2002

Adrian D’Atri-Guiran & Elizabeth Pham

Nisha Manocha & Natalie Munro

2003

2004

Tosha Buchanan & Hilary Sutherland

Lev Marder

2005

2006

Donald Ellison

Michael Swift

2007

2008

Nadine Steenhoek

Dora Chen

2009

2010

Emily Tauro & Kristen Sperduti

 Dean Carcone

2011

 

 Paul Moroz